چهارشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۰ - ۲۱:۰۱
کد مطلب : 67734
صداي ماندگار روي تخت بيمارستان؛

براي سلامتي استاد دعا کنيد

این روزها حال و احوال استاد بهمنش اصلا خوب نیست.
براي سلامتي استاد دعا کنيد

عطاء الله بهمنش گزارشگر،خبرنگار و اهل قلم با تجربه و با سابقه ورزش کشور مدتی در بستر بیماری وکسالت جدی بسر می برد.
شاید نسل جدید زیاد با صدایش آشنا نباشند، اما گذشتگان به خوبی می دانند که لحن زیبای او طراوت خاصی به مسابقات می داد و با صدای او تماشاگران و شنوندگان کشتی، فوتبال، دوومیدانی و سایر رشته‌ها با هیجان رقابت‌ها را دنبال می‌کردند راديو در سال‌هاي نه چندان دور بزرگ‌ترين منبع رسانه‌اي براي پيگيري مسابقات ورزشي بود و صداي اين گزارشگر در خانه ها و كوچه وخيابان ها كاري مي كرد كه گويي شنوندگان در ورزشگاه‌ها و سالن‌ها هستند و از نزديك مسابقات را تماشا مي‌كنند. عطاءالله بهمنش در سال ۱۳۰۲ در کرمانشاه متولد شد. به ورزش علاقه بسیار زیادی داشت و در نوجوانی در رشته دوی صحرانوردی فعالیت خود را آغاز کرد. او توانست چندین مقام قهرمانی کشور را از آن خود کند. در سال ۱۳۱۸ در يك مسابقه دووميداني "مرد امروز" که مسافتش از محل روزنامه اطلاعات فعلی تا میدان فردوسی بود رتبه نخست را کسب کرد. البته او در تیم فوتبال بانک ملی نیز توپ زد و در تنیس نیز كسب تجربه كرد.
بهمنش کار خبری خود را با نویسندگی در روزنامه نیروراستی آغاز کرد و پس از آن به مدت ۵۰ سال در رادیو ایران اخبار ورزشی می‌خواند.
او علاقه شدیدی به کشتی داشت و مدت ۵ سال نیز به‌عنوان دبیر و نایب رئیس فدراسیون کشتی فعالیت کرده و خاطرات زیادی از جهان پهلوان تختی، عبدالله موحد و امامعلی حبیبی دارد. کار گزارشگری را نیز از همین رشته آغاز کرد. زمانی که او به کنار تشک رفته بود و کشتی حبیبی را تماشا مي کرد، به خانه آمد و صدای خود را روی نوار ضبط کرد. او این کار را پیش مسئولان وقت برد و مورد تشویق‌شان قرار گرفت و این‌گونه شد که با يك نوار كاست حوزه گزارشگری ورزشی در ایران شکل گرفت. فارس گفتگويي با استاد بهمنش انجام داده كه مي‌خوانيم:

ایران و هند اولین مسابقه رسمی با صدای بهمنش
اولین گزارش رسمی‌ام مسابقه فوتبال بین تیم های ایران و هند در چارچوب رقابت های انتخابی المپیک توکیو ۱۹۶۴ بود. بینندگان با هیجان جدیدی این مسابقه را تماشا کردند و حتی این اتفاق آن قدر برای تماشاگران تازه بود که خواستار شدند پخش برنامه ارتش لغو شود تا شاهد گزارش وی باشند.

با ۱۲ تومان آغاز کردم
من کار گزارشگری را به دليل علاقه‌ام انجام می‌دادم و بحث مالی برایم مهم نبود. ابتدا که کار خود را آغاز کردم ماهانه ۱۲ تومان حقوقم بود و بعد سال‌ها به هزار تومان رسید. تلاش می‌کردم همواره حقیقت را بگویم و بازتاب دهم. همین علاقه باعث شد مورد توجه مسئولان قرار بگيرم و این امر گسترش پیدا کرد.

رئیس فدراسیون جهانی کشتی گفت: حق این جوان را نخورید!
( از زبان خانواده)علاقه‌ عطاالله به کشتی بسیار زیاد بود و هم اکنون نیز این علاقه در او بسیار مشهود بود. او از افراد بسیار زیادی در این رشته سخن گفت. از عبدالله موحد، از امامعلی حبیبی، از منصور رئیسی که معتقد بود اگر راهنمایی درستی صورت می گرفت، کشتی گیر بزرگی می‌شد.
تختی که وارد عرصه کشتی شد از همان اول نشان داد که استخوان بندی این ورزش را دارد. تختی کار بلد بود و همین امر باعث شد که سال های سال در تیم ملی باشد.
محمدی بقا یکی از نزدیکان بهمنش نيز در اين زمينه مي گويد: در مسابقات المپیک ۵۲ هلسینگ تختی در فینال مسابقات با حریف روسی رقابت داشت و پس از شکست برابر وی رئیس فدراسیون جهانی اعلام کرد چرا حق این جوان را می خورید؟ در ادامه بهمنش ضمن تایید این موضوع مي افزايد: درست است. چنین موضوعاتی آن قدر زیاد است که نمی‌توانیم انتخاب کنیم. برخی افراد نابغه هستند و تختی توانست در کشتی آزاد شاخ همه را بشکند.

با قوانین رشته هایی که گزارش می کردم آشنا بودم
قوانین هر رشته ای که گزارش می‌کردم را می‌دانستم، مخصوصاً در کشتی با فن و فنون آشنا بودم. از خواسته مخاطبان آگاه بودم و مواردی را عنوان می کردم که برای شنونده و بیننده مهم و مفید باشد.

گزارشگر باید به ادبیات مسلط باشد
یک گزارشگر باید به ادبیات تسلط داشته باشد. من به جز کتاب‌های ورزشی کتاب‌های حافظ، مولانا، سعدی و ادبیات خارجی را نیز مطالعه می‌کردم. گزارشگر باید به ادبیات مسلط باشد و از دامنه لغات گسترده استفاده کند.

گزار‌ش‌های جدید را گوش نمی کنم
بهمنش در مورد گزارشگران جدید اظهارنظری نكرد و فقط به این جمله بسنده کرد که این گزارش‌ها را گوش نمی‌کنم. ضمن آرزوي سلامتي براي اين پيشکسوت با سابقه ورزشي کشورمان در عرصه رسانه و خبر، از تمامي مردم به ويژه جامعه ورزش کشور خواستاریم تا براي سلامتي و بهبود عاجل بهمنش دعا کنند.

https://siasatrooz.ir/vdcgtu93.ak9uw4prra.html
نام شما
آدرس ايميل شما