شنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۹
کد مطلب : 122430

فواید جنگ طولانی

جنگ میان روسیه و اوکراین دومین ماهش نیز سپری شد و همچنان سرنوشت این جنگ...
جنگ میان روسیه و اوکراین دومین ماهش نیز سپری شد و همچنان سرنوشت این جنگ نامعلوم است. جنگ روایت‌ها میان روسیه و غرب چنان شدت گرفته است که فضایی غبارآلود از جنگ ایجاد شده بگونه‌ای که هر کدام از طرفین خود را فاتح جنگ عنوان می‌کنند.
نکته قابل توجه در این جنگ آنکه سران غرب بر طولانی شدن جنگ تاکید دارند چنانکه بایدن رئیس جمهور آمریکا، جانسون نخست وزیر انگلیس، در کنار مقامات آلمانی و فرانسوی و ناتو بارها عنون کرده‌اند که این جنگ طولانی مدت است و شاید تا پایان سال به طول انجامد. حال این سوال مطرح است که چرا غربی‌ها به جای رویکرد سیاسی برای پایان دادن به جنگ به دنبال طولانی ساختن آن هستند؟ هر چند که اصل نابود سازی روسیه اصل اولیه این کشورها می باشد اما در لوای آن نکاتی مهم نیز مشاهده می‌شود که بیشتر جنبه شخصی و حزبی دارد تا اقدامی برای حمایت از مردم اوکراین.
نکته اساسی آن است که کارتل‌های اسلحه سازی نقشی اساسی در ساختار سیاسی غرب دارند و لذا دولتهای غربی همواره به دنبال جلب رضایت آنها برای کسب آرای بیشتر هستند. طولانی شدن جنگ فرصتی مناسب است تا دولتهای غربی چرخ‌های کارخانه‌های اسلحه سازی را به گردش درآورده و سودی بزرگ را به آنها دهند. نکته مهم دیگر آن است که ناتو به دنبال توسعه نفوذ و گسترش قلمرو سرزمینی است در حالی که مخالفت روسیه و افکار عمومی این رویه را با چالش مواجه کرده است. در این شرایط ناتو تلاش دارد تا با فرسایشی کردن جنگ سلاح‌های روس ساخت اوکراین و کشورهای اروپای شرقی را نابود ساخته و با ادعای تسلیح در برابر مسکو، سلاح‌های غربی را به این کشورها تحمیل نماید. این امر می تواند در نهایت به وابستگی نظامی و دفاعی این کشورها که مولفه‌ای برای وابستگی اقتصادی و سیاسی است مبدل گردد که سیاست ناتو برای توسعه قلمرویی را محقق می سازد. بر این اساس می‌تواند گفت که طولانی شدن جنگ اوکراین اقدامی در جهت منافع برخی سران غرب است که برای رسیدن به اهدافشان حاضر به قربانی ساختن میلیون‌ها انسان از طرفین جنگ می‌باشند.

نویسنده: علی تتماج
https://siasatrooz.ir/vdcjt8evyuqe8xz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما