يکشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۳
کد مطلب : 122567

یوم النکبه ۲۰۲۲

۲۵ اردیبهشت در تقویم فلسطین و جهان اسلام روزی مهم و تاریخی است که از آن با عنوان یوم النکبه یاد می‌شود...
۲۵ اردیبهشت در تقویم فلسطین و جهان اسلام روزی مهم و تاریخی است که از آن با عنوان یوم النکبه یاد می‌شود. یوم النکبه (روز فاجعه)، به ۱۵ می ۱۹۴۸ یعنی یک روز پس از اعلام موجودیت رژیم صهیونیستی و آوارگی ۸۵۰ هزار فلسطینی و کشتار بیش از ۱۳ هزار تن از آن‌ها (تا آوریل ۱۹۴۹) اشاره دارد. روزی که قدرت‌های بزرگ تن به ادعای اشغالگرایانه صهیونیست‌ها مبنی بر ملت بدون سرزمین و سرزمین بدون ملت دادند و با ادعای آنچه هولوکاست جنگ جهانی دوم نامیدند، سرزمین فلسطین را از ساکنان اصلی خویش خالی و با آواره سازی میلیون ها نفر که امروز بعضا تا ۷ میلیون نفر عنوان می‌شود، این سرزمین را به اشغال رژیم صهیونیستی درآوردند. رژیمی که آن روزها رویای از نیل تا فرات را سر می‌داد و با این ادعا نیز نه تنها نسل کشی فلسطینی‌ها و اشغال سرزمینشان را اجرا کرد که با جنگ‌های منطقه‌ای علیه کشورهای عربی به اشغال اراضی آنها نیز پرداخت.
اکنون در سال ۲۰۲۲ میلادی ملت فلسطین در حالی یاد این روز را با تجدید پیمان با شهدا و آرمان مقاومت پاس داشتند که نگاهی به تحولات این چند دهه نکاتی قابل توجه را آشکار می سازد.
نخست آنکه برخلاف تصور صهیونیست‌ها، کشتار و آوارگی نه تنها ملت فلسطین را از چرخه مقاومت خارج نساخته بلکه فلسطینی‌ها با انگیزه و مقاومت بیشتری در راه آزادی وطن گام برداشتند. فلسطینی‌هایی که روزی انتفاضه سنگ را به پا کردند امروز با موشک و پهپاد کابوس صهیونیست‌ها شده اند. امروز حتی در اراضی اشغالی همچون تل آویو و حیفا فلسطینی‌ها اقدام به عملیات استشهادی می‌کنند. امروز مقاومت در هر خانه فلسطینی موج می‌زند و محاصره و سرکوب نیز نتوانسته مانع از این روند شود.
دوم آنکه رژیم صهیونیستی که زمانی ادعای از نیل تا فرات سر می‌داد امروز نه تنها به این رویا دست نیافته است بلکه از سال ۲۰۰۰ و فرار از جنوب لبنان، هر روز با بحران تازه ای در داخل و خارج مواجه است که تشکیل دولت‌های سست و رو به زوال، اعتراض‌های ساکنان اراضی اشغالی به وضعیت اقتصادی و تبعیض‌های گسترده در کنار ناتوانی در برابر مقاومت این رژیم را به آنجا کشانده که برای امنیت خود اقدام به دیوار کشی‌های متعدد کرده و عملا خود را در حصار امنیتی محبوس ساخته است.
سوم آنکه امروز حمایت از فلسطین به واسطه بیداری ملت‌ها، روز جهانی قدس و دستاوردهای مقاومت به امری جهانی مبدل شده است چنانکه امروز روز یوم النکبه حتی در قلب اروپا در حمایت از فلسطین برگزار می‌شود. امروز عملا روند سازش با شکست مواجه شده است و طرح‌هایی مانند ابراهیم و رویکرد کشورهایی مانند امارات، بحرین و مغربه سازش نیز نتوانسته کمکی به صهیونیست‌ها داشته باشد. امروز جهان دربرابر ماهیت جنایتکار صهیونیست‌ها بیدار شده است که محکومیت گسترده شهادت شیرین ابوعاقله خبرنگار شبکه الجزیره در جنین نمودی از این بیداری است که شکست جهانی صهیونیست‌ها در جنگ نرم در برابر مقاومت را آشکار می سازد.

نویسنده: قاسم غفوری
https://siasatrooz.ir/vdcaiun6049num1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما