شنبه ۵ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۸
کد مطلب : 123695

سبک جدید مبارزات انتخاباتی

فضای انتخاباتی در آمریکا هر چه به آبان ماه نزدیک‌تر می‌شود رادیکال‌تر و پر تنش تر می‌شود...
فضای انتخاباتی در آمریکا هر چه به آبان ماه نزدیک‌تر می‌شود رادیکال‌تر و پر تنش تر می‌شود. همزمان با مبارزات انتخاباتی میان اعضا و نامزدهای جمهوریخواه و دموکرات دو نکته قابل توجه است. نخست آنکه اف بی آی به صورت ناگهانی با ادعای دست یابی به اسنادی که ترامپ مخفیانه به خانه‌اش منتقل کرده است، اقامتگاه او را بازرسی و سپس از انتشار بخشی از این اسناد خبر می‌دهد.
اسندادی که بشان می‌دهد ترامپ علیه امنیت و منافع ملی آمریکا رفتار کرده است و حتی با اتهام تهدید امنیت ملی مواجه شده است. دوم آنکه جو بایدن رئیس جمهور آمریکا که محور اصلی تبلیغات دموکرات‌ها می‌باشد در سخنانی ترامپ و جمهوریخواهان را فاشیسم معرفی کرده که در حال نابودی آمریکا هستند و او و دموکرات‌ها برای مقابله با آن به میدان آمده اند.
مجموع این اقدامات هر چند در ظاهر در چارچوب رفار عادی اف بی آی و نیز تبلیغات انتخاباتی دموکرات‌ها صورت می‌گیرد که روند نظر سنجی‌ها و شرایط داخلی آمریکا حکایت از ناتوانی دولت در رفع بحران‌های اقتصادی دارد چنانکه رئیس بانک مرکزی بر افزایش تورم و چالش‌های اقتصادی برای ماه‌های آینده نیز اذعان کرده است. این روند می‌تواند زمینه ساز شکست و ناکامی دموکرات‌ها در انتخابات گردد. نکته مهم در شیوه انتخاباتی بایدن و دموکرات‌ها آن است که آنها با جوسازی سنگین علیه ترامپ برآنند تا معادله انتخابات را از مخالفان وضع موجود آمریکا که همان وضعیت بحرانی اقتصادی است به عرصه مخالفان و موافقان ترامپ تغییر دهند. به عبارتی دیگر آنها با فریب افکار عمومی برآنند تا عرصه انتخابات میان دو گزینه رای به ترامپ مخل امنیت و رای ندادن به وی مبدل سازند تا مسئله اقتصاد و ناکامی‌های سیاست خارجی آمریکا به امری حاشیه‌ای مبدل گردد.
البته بایدن و همراهانش روی مباحثی همچون تشدید جنگ اوکراین با ادعای رسیدن دامنه آن به کریمه و نیز تقابل با چین نیز حرکت کرده‌اند اما آنچه کانون اصلی سیاست‌های انتخاباتی آنان را تشکیل می‌دهد همان سیاست ترامپ و ضد ترامپ است که مردم را در فضای مصنوعی و غیر واقعی احساسی گرفتار می سازد تا شاید مولفه‌ای برای رای آوردن دموکرات‌ها باشد.

نویسنده: فرامرز اصغری
https://siasatrooz.ir/vdcdns0fkyt0x96.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما