سه شنبه ۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۲
کد مطلب : 125926

نان دادن اروپا به بایدن

این روزها در حالی جنگ اوکراین و مسائل همچون ادعاهای گروه هفت علیه چین به محورهای رسانه‌ای جهان مبدل شده است که...
این روزها در حالی جنگ اوکراین و مسائل همچون ادعاهای گروه هفت علیه چین به محورهای رسانه‌ای جهان مبدل شده است که در سخنانی قابل توجه اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در پاسخ به سؤال دانش‌آموز دبستانی برلین در مورد انتخابات آتی آمریکا، گفت: من فکر می‌کنم رئیس‌جمهور فعلی بهتر از ترامپ است، بنابراین می‌خواهم او دوباره انتخاب شود. شولتز افزود: دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا نه تنها برای ایالات‌متحده، بلکه برای آلمان نیز گزینه بدی خواهد بود.
این سخنان در حالی به عنوان دیدگاه یکی از مقامات اصلی ترین کشورهای تصمیم گیر اتحادیه اروپا مطرح می‌شود که با توجه به اینکه بسیاری از مقامات ارشد ارکان اروپا همچون کمیسیون اروپا را آلمان تشکیل می‌دهند و نیز همراهی‌های گسترده‌ای که کشورهایی همچون انگلیس با بایدن داشته و دارند بیانگر واقعیتی تلخ در باب جنگ اوکراین است که پرده از ابعاد استمرار یافتن این جنگ بر می‌دارد. در یک سوی معادله اروپا و آمریکا پذیرنده عضویت اوکراین در ناتو و هزینه‌های آن نمی‌باشند بویژه اینکه عملا اوکراین به یک ویرانه مبدل شده و عضویت آن جز هزینه برای ناتو دستاوردی ندارد از سوی دیگر پیروزی روسیه در این جنگ برابر با زوال جایگاه جهانی آمریکا و اروپاست که نه تنها حقارت جهانی آنها را رقم می زند بلکه می‌تواند زمینه ساز شکست بایدن و دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا گردد که کابوس انتقام گیری ترامپ را برای برخی کشورهای اروپایی به همراه دارد.
روند انتخابات در آمریکا نشان می‌دهد که در حزب جمهوریخواه ترامپ از بیشترین اقبال برای حضور در انتخابات برخوردار است در حالی که بایدن نیز وضعیت مطلوبی ندارد و احتمال شکست وی در انتخابات بسیار بالاست. در این میان هر چند که بایدن همواره اروپا به بازیچه‌ای در خدمت آمریکا مبدل ساخته که گرفتار آمدن اروپا در جنگ اوکراین، تقابل با چین و ایران و.... در کنار گران‌فروشی‌های سرسام آور انرژی و مواد غذایی به دلیل تحریم های روسیه به اروپا تنها بخشی از این وضعیت می باشد، اما برخی کشورهای اروپایی همچون انگلیس، فرانسه، آلمان و... که در انتخابات ۲۰۲۰ به حمایت رسمی از بایدن پرداخته و زمینه ساز شکست ترامپ شدند، از بازگشت ترامپ و انتقام گیری هراس دارند لذا بایدن ریاکار و غارت گر را به باج خواهی‌ها و خط و نشان کشیدن‌های ترامپ ترجیه می‌دهند.
اروپایی که امروز به یک ویرانه اقتصادی با چالش‌های سیاسی و امنیتی مبدل شده و گزینه‌ای جز همراهی با آمریکا ندارد، اکنون میان دو گزینه ترامپ و بایدن گرفتار آمده است و در میان گزینه بد و بدتر در نهایت به دنبال بد یا همان بایدن رفته است. این مسئله باعث شده تا نه تنها در حوزه اوکراین بلکه در سایر تحولات جهانی همچون مقابله با چین نیز در کنار آمریکا قرار گیرند تا شاید از شکست بایدن در انتخابات بعدی جلوگیری نمایند.

فرامرز اصغری
https://siasatrooz.ir/vdccipqse2bqio8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما