جمعه ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۶
کد مطلب : 122859
هشدار سیدحسن نصرالله به رژیم صهیونیستی درباره نفت و گاز لبنان

«کاریش» گورستان اشغالگران خواهد شد

«کاریش» گورستان اشغالگران خواهد شد
دبیر کل حزب الله به مسئله غارت گاز و نفت لبنان توسط رژیم موقت صهیونیستی از میدان کاریش اشاره کرد و گفت که مقاومت اجازه نخواهد داد این رژیم بتواند منابع لبنان را غارت کند.
سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله در آغاز سخنرانی با بیان اینکه درباره آخرین تحولات مربوط به گاز و نفت و ترسیم مرزهای دریایی صحبت خواهد کرد، تصریح کرد، پس از ورود کشتی یونانی به میدان «کاریش»، لبنان در برابر یک مرحله جدید قرار دارد.وی با بیان اینکه مأموریت این کشتی، حفاری نیست، بلکه این کشتی برای استخراج و تولید وارد کاریش شده است، خاطر نشان کرد، این کشتی در نزدیکی میدان کاریش، مستقر شده است؛ یعنی منطقه مورد مناقشه بین لبنان و رژیم غاصب.
دبیر کل حزب الله با اشاره به اینکه دشمن اسرائیلی به لبنانیها و جهان می‌گوید که به زودی، استخراج گاز را آغاز خواهد کرد، گفت: «ما در برابر یک تحول و مرحله جدید قرار داریم؛ آنچه در روزهای گذشته رخ داد، تجاوز به لبنان، تحریک، تعدی و قرار دادن لبنان در یک موضع دشوار است که باید به صورت نهایی و واضح، انتخاب خود را انجام دهد».وی با اشاره به اینکه «ما در برابر یک ثروت هنگفت قرار داریم که آن را گنج موجود در کنار خود نامیدیم»، ادامه داد: «ارزش این ثروت این است که تنها امید برای حل بحرانها و نجات لبنان است. [این ثروت]، متعلق به همه مردم لبنان است. ما باید از این ثروت حمایت کرده و آن را استخراج کنیم و سپس بیشترین استفاده را از آن داشته باشیم».
دبیر کل حزب الله با تأکید بر اینکه خطرات زیادی، نفت و گاز لبنان را تهدید می‌کند، تصریح کرد: «از جمله این خطرات، باید به تلاش آمریکا و اسرائیل اشاره کرد که قصد دارند مساحت گسترده‌ای را از آن جدا کنند؛ [منطقه‌ای که] منابع و ثروتهای بسیاری دارد. خطر دوم هم جلوگیری از استخراج [منابع] توسط لبنان است. لبنان از استخراج نفت خود، ممنوع شده است. این مشکلی است که باید لبنانی‌ها برای حل آن، فکری بکنند».
نصرالله با بیان اینکه امروز سؤال مهم این است که چکونه در قبال تجاوز اسرائیل در دریا رفتار کنیم، خاطر نشان کرد: «ما به عنوان حزب الله، درباره مرزها و منطقه مورد مناقشه سخن نمی‌گوییم؛ زیرا این مسئله‌ای است که حکومت باید درباره آن سخن بگوید اما خطر سومی که لبنان با آن مواجه است، تخلیه میادین نفتی و گازی موجود در آبهای آن توسط دشمن و سایر کشورهاست. ما زمان زیادی برای آغاز کار در میادین گازی و نفتی موجود در آبهای لبنان نداریم».وی با اشاره به اینکه در منطقه مشرف بر دریای مدیترانه، فقط سوریه و لبنان حق ندارند برای استخراج منابع خود، حفاری کنند، افزود: «ما در برابر مسئله‌ای قرار داریم که اهمیت آن از مسئله آزادسازی نوار مرزی اشغال شده کمتر نیست. در سال ۱۹۸۵، مسئله آزادسازی این نوار مطرح شد. طی ۱۵ سال، مقاومت، جانفشانیهای زیادی کرد تا اینکه در سال ۲۰۰۰ به آزادسازی دست پیدا کردیم».دبیر کل حزب الله با تأکید بر اینکه اهمیت مسئله استخراج منابع نفتی لبنان از آزادسازی نوار مرزی اهمیت بیشتری دارد، توضبح داد: «هر روز تأخیر، به منزله نابودی منبع و اموال ملت لبنان است. همه باید در این زمینه، از نظر ملی و اخلاقی، احساس مسئولیت کنند. این مسئله ویژگیهایی دارد که باید انگیزه‌ای باشد که باعث شود ملت لبنان، احساس مسئولیت بیشتری کنند».
نصرالله با بیان اینکه هدف مستقیم باید این باشد که اجازه ندهیم دشمن صهیونیستی بتواند از میدان کاریش، گاز و نفت استخراج کند، ادامه داد: «میدان کاریش، مشترک است و در منطقه مورد مناقشه قرار دارد. این در حالی است که دشمن، استخراج گاز را ازآن آغاز خواهد کرد، ولی لبنان اجازه نخواهد داشت در آن فعالیت کند. باید برای کمک به این مسئله ملی، هدف تعیین کرد. مهم نیست که کشتی کجا ایستاده است؛ زیرا کافی است که در نزدیکی میدان قرار داشته باشد تا بتواند استخراج کند. آن چه را هم استخراج کند، محل نزاع خواهد بود».وی در ادامه سخنان خود به لزوم مقابله با برنامه صهیونیستها برای غارت منابع گازی و نفتی لبنان پرداخت و تصریح کرد: «لبنان در این درگیری، حق و انگیزه دارد و قدرتی به نام ارتش و مقاومت در اختیار دارد. هیچ اقدامی از سوی دشمن نخواهد توانست از این سکوی شناور که نامش کشتی یونانی است، حمایت کند و نخواهد توانست از عملیات استخراج از میدان کاریش، حمایتی به عمل آورد».
دبیر کل حزب الله با اشاره به اینکه مقاومت می‌تواند مانع از آن شود که دشمن بتواند از میدان کاریش، گاز و نفت استخراج کند، افزود: «آنچه اسرائیل در هر جنگی از دست خواهد داد، بسیار بیشتر از چیزی است که لبنان از دست می‌دهد. مقاومت، قدرت نظامی، مالی، امنیتی، اطلاعاتی و لجستیکی در اختیار دارد. ما به تهدیدها و بزرگنماییهای دشمن، عادت داریم، ولی هر گونه اشتباهی که مرتکب شود، پیامدهای آن، موجودیتی خواهد بود، نه راهبردی. درخواست مردمی از مقاومت برای مداخله و بازداشتن دشمن در این مسئله، مایه خرسندی ماست، نه ناراحتی».«مقاومت مقتدر نمی‌تواند در برابر غارت منابع لبنان دست بسته بماند و نخواهد ماند. همه گزینه‌های بر روی میز است. باید در پیش‌بینیها واقعگرا باشیم. یکی از مهمترین علل و مشروعیت حضور مقاومت این است که در حمایت از لبنان، سهیم است. وظیفه اصلی مقاومت، کمک به حمایت از سرزمین، دریا، نفت، گاز و کرامت لبنان است. این یک وظیفه دینی، ملی و جهادی است.» لازم به ذکر است به اعلام رسانه‌های رژیم صهیونیستی، ارتش این رژیم بشدت نگران وقوع یک رویارویی غیر برنامه‌ریزی نشده با حزب‌الله لبنان در پی آغاز استخراج گاز از میدان کاریش است.
https://siasatrooz.ir/vdcenw8zojh8wvi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما