دوشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۸
کد مطلب : 124146
در سایه خفقان رسانه‌ای و بی تفاوتی دولتمردان غربی برگزار شد

تظاهرات مردم اروپا علیه گرانی و جنگ اوکراین

تظاهرات مردم اروپا علیه گرانی و جنگ اوکراین
در پی افزایش شدید هزینه‌های زندگی، در چندین شهر اروپا شهروندان به خیابان‌ها آمده و علیه سیاست‌های دولت در خصوص جنگ اوکراین به تظاهرات پرداختند.
در روزهای اخیر شهرهای اروپایی صحنه تجمع اعتراضی مردم این کشورها علیه افزایش هزینه‌های زندگی و تورم فزاینده است.در آلمان، صدها نفر از مردم به خاطر افزایش هزینه‌های زندگی در برابر دفتر صدراعظم فدرال در برلین تجمع کردند تا به «بدتر شدن وضع زندگی» اعتراض کنند. برخی تظاهرکنندگان تابلوهایی را در دست داشتند که در آن خواستار «کمک فوری به فقرا» شده بودند.
یکی از معترضان در این خصوص می‌گوید: «ما دیگر تا گردن در آب نیستیم، بلکه در حال غرق شدن هستیم.» یک معترض دیگر می‌گوید: «ما نمی‌توانیم ادامه دهیم، به کمک نیاز داریم.» رسانه‌ها می‌گویند تظاهرکنندگان خواستار کمک برای تأمین مسکن مناسب و حمایت بیشتر از افراد کم‌درآمد هستند.
شایان ذکر است، در ماه آگوست، تورم در آلمان به بالاترین مقدار خود طی ۵۰ سال گذشته رسید و گزارش سالانه شرکت بیمه R+V Versicherung این کشور نشان می‌دهد افزایش هزینه زندگی به دغدغه اصلی مردم تبدیل شده است.در پرتغال نیز تظاهرات چند صد نفری در اعتراض به هزینه‌های زندگی در جریان است. صدها نفر از مردم و همچنین اعضای احزاب مخالف در پارلمان و سندیکاهای مختلف در تظاهرات بعد از ظهر دیروز در شهرهای «لیسبون» و «پورتو» شرکت کردند. این تظاهرات با فراخوان کنفدراسیون عمومی کارگران پرتغالی برگزار شد که پیش از این خواستار افزایش ۱۰ درصدی دستمزدها در سال آینده و افزایش حقوق بازنشستگی شده‌اند. در همین حال، این اتحادیه برای وادار کردن دولت به بازنگری در برنامه‌های خود، یک اعتصاب ملی را برای ۱۸ نوامبر (یک ماه دیگر) برنامه‌ریزی کرده است.از سوی دیگر، در ایتالیا نیز ده‌ها معترض به خیابان‌ها آمده و قبوض انرژی خود را در رم، پایتخت ایتالیا سوزاندند تا خشم خود را نسبت به ادامه بحران هزینه‌های زندگی نشان دهند. معترضان همچنین خواستار پایان جنگ اوکراین و پایان دادن به دخالت ایتالیا در ائتلاف نظامی ناتو شدند.
از زمان آغاز جنگ اوکراین تا کنون، اتحادیه اروپا هشت بسته تحریمی علیه روسیه تصویب کرده است. این تحریم‌ها ساختار اقتصاد اروپا که تا حد زیادی به تجارت وابسته است را دچار بحران کرده و سبب افزایش قیمت کالاها و هزینه‌های زندگی شده است. از سوی دیگر، بروز جنگ و اختلال در عرضه سوخت، قیمت حامل‌های انرژی را به میزان زیادی در اتحادیه بالا برده و بحران بی‌سابقه‌ای را رقم زده است.امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، از آلمان خواست در مواجهه با قیمت‌های بالای انرژی، «همبستگی» داشته باشند.مکرون در مصاحبه با روزنامه «لِس اکو» گفت: ما نمی‌توانیم با سیاست‌های ملی پیش برویم زیرا این امر باعث عدم تعادل در قاره اروپا می‌شود.وی افزود: همانطور که در دوران بحران کووید اتفاق افتاد، با لحظه‌ای از حقیقت مواجه است، ما باید با اتحاد و همبستگی عمل کنیم. در این میان به گفته جوزپ بورل، وزرای امور خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در نشست خود در لوکزامبورگ قصد دارند بسته کمک‌های جدید به کی‌یف و ماموریت آموزشی برای نیروهای نظامی اوکراین را تصویب کنند.جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا در آستانه برگزاری نشست وزیران در لوکزامبورگ اعلام کرد که وزرای خارجه ۲۷ کشور اتحادیه اروپا در نظر دارند با تخصیص بسته کمک مالی جدید به اوکراین و همچنین اجرای یک ماموریت آموزشی جامعه برای نظامیان ارتش اوکراین موافقت کنند.
در همین حال منابع رسانه‌ای از وقوع چند انفجار در نتیجه حملات پهپادی شدید روسیه به کی‌یف پایتخت و دیگر نقاط اوکراین خبر دادند. در ادامه حملات اخیر پهپادی روسیه به مناطق مختلف اوکراین، رسانه‌ها خبر دادند که روسیه با پهپادهای انتحاری «کامی کازه» به چند نقطه از اوکراین حمله کرد.نخست‌وزیر اوکراین اعلام کرد حملات جدید روسیه در اوکراین موجب قطعی برق در صدها شهر و روستا شده است. خبر دیگر آنکه تعداد زیادی از مردم اتریش در اعتراض به اقدام مهاجران و آوارگان اوکراینی در برپایی چادرهای عدیده در فضاهای باز، دست به تظاهرات و اعتراض زدند.
لازم به ذکر است صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) اعلام کرد در نتیجه تورم ناشی از وقوع جنگ اوکراین شمار کودکان فقیر در اروپای شرقی و آسیای مرکزی با افزایش ۱۹ درصدی روبرو شده است.بر اساس این گزارش، داده های آماری ۲۲ کشور در سراسر منطقه نشان می‌دهد کودکان سنگین ترین بار ناشی از بحران اقتصادی آغاز جنگ اوکراین را به خود اختصاص می دهد.
صندوق بین المللی پول نیز به تازگی هشدار داده است که اوضاع مرتبط با اوکراین ممکن است موجب ارزیابی مجدد غیر قابل پیش بینی از ریسک‌ها و افزایش بی نظمی در شرایط مالی جهان شود که نتیجه آن فشار وارد آوردن بر بازارهای جهانی است.در گزارش تازه‌ای که از صندوق بین المللی پول و درباره ثبات مالی در بازارهای جهانی منتشر شد، آمده است که شرایط در اوکراین موجب خواهد شد که ارزیابی ریسک‌های غیرقابل پیش بینی بار دیگر مورد ارزیابی قرار گرفته و بی نظمی در شرایط مالی جهان نیز تشدید شود. کارشناسان صندوق بین المللی پول اعلام کردند که این ضربه منفی در کنار بی ثباتی مجموعه ای از صندوق‌های سرمایه گذاری می تواند موجب تشدید خروج وجوه از این صندوق‌ها و بحرانی تر شدن بازارها شود.
https://siasatrooz.ir/vdcfjjdyvw6d0ya.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی