سه شنبه ۱۳ دی ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۳
کد مطلب : 124859
سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سیاست روز مطرح کرد:

مکاتبات هشداری سازمان بازرسی در زمینه بازار آشفته خودرو

مکاتبات هشداری سازمان بازرسی در زمینه بازار آشفته خودرو
سخنگوی دستگاه قضا گفت: سازمان بازرسی کل کشور در حوزه خودرو اقدامات خوبی از جمله مکاتبات را انجام داده است، به طوری که این مکاتبات هشداری بوده و واجد بازدارندگی است.
مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری در پاسخ به سوال سیاست روز درباره اینکه قوه قضاییه برای حذف دلالی در خودرو و حمایت از امنیت شغلی در این حوزه چه پیشنهاد و راهکاری دارد، اظهار کرد: سازمان بازرسی کل کشور اقدامات خوب و درخور توجهی را در این زمینه انجام داده که قابل توجه و قابل ذکر است. یکی از اقدامات سازمان بازرسی، انجام مکاتبات است به طوری که این مکاتب هشداری بوده و واجد بازدارندگی است. وی افزود: سازمان بازرسی کل کشور طی نامه هشداری به رئیس شورا و مرکز ملی رقابت خواستار توضیح درباره علت عدم انجام ابلاغ با رئیس ناحیه آن شورا صورت گرفته زیرا علیرغم عدم تمدید مصوبه شصت و سومین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در زمینه قیمت گذاری خودروها، یعنی یک زمانی اعلام شده بود که شورای رقابت حضور نداشته باشد ولی پس از گذشت مدت مجدداً به این قضیه ورود پیدا کردند. ستایشی بیان کرد: در نامهای که معاون امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور ابلاغ کرده، تصریح شده است که حسب ابلاغ مصوبه شصت و سومین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در تاریخ ۱۰ آبان ۱۴۰۰ مسئولیت تنظیم بازار خودرو به مدت یکسال از شورای رقابت سلب شده است و به وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار داده شده با عنایت به اینکه مدت زمان یاد شده به واسطه عدم تمدید مصوبه موجود، مجدداً شورای رقابت به عنوان مرجع قانونی بر روی دستورالعمل تنظیم قیمت خودرو خود را مسئول اعلام کرد در حالی که طی این مدت به رقم تکالیف قانونی اقدام موثر و مشخصی از ناحیه این شورا در حوزه تنظیم بازار خودرو صورت نگرفته است.
سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: از جمله دلایل افزایش قیمت خودرو میتوان به افزایش قیمت کارخانه و بازارهای خودرو مونتاژی به واسطه رهاشدگی مقوله نظارت بر قیمتهای خودرو مذکور به دلیل ابهام در انحصاری بودن یا نبودن بازارهای خودرو مورد بحث به رغم اعلام موضوع از سوی سازمان بازرسی کل کشور و همچنین عرضه و فروش برخی خودروهای تولیدی شرکتهای خودروسازی داخلی از طریق بورس کالا با قیمت بالاتر از قیمت کارخانه میتوان اشاره کرد.
ستایشی اظهار کرد: همچنین طی یک نامه دیگری به وزیر صمت تاکید شده است که از زمان ابلاغ مصوبه شصت و سومین جلسه شورای عالی اقتصادی، شورای رقابت به مدت یکسال از موضوع قیمت گذاری خودرو حذف و مراتب به صورت تنظیم بازار به وزارت صمت واگذار شده است با به پایان مدت یاد شده و به واسطه عدم تمدید مصوبه موضوع مجددا شورای رقابت به عنوان مرجع قانونی صدور دستور العمل تنظیم قیمت بازار خودروهای انحصاری تلقی میشود.در حالی که برخی خودروهای تولیدی شرکتهای خودروساز داخلی بدون اخذ موافقت و اجازه شورای رقابت از طریق بورس کالا عرضه شده و این امر موجب افزایش قیمت خودرو بدون اخذ مجوز از شورای رقابت شده است. وی در ادامه با اشاره به سومین سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، گفت: شهید سلیمانی به دلیل فعالیتهای مختلف در عرصههای مختلف بین المللی به عنوان نماد مبارزه با استعمار و استکبار جهانی در سالهای اخیر، مطرح بوده است. وی با مجموعه همکارانش در راستای سیاستهای ظلم ستیزانه جمهوری اسلامی، عمق استراتژیک جمهوری اسلامی را در کشورهای جبهه مقاومت را نشان داده است.
سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: از این رو هدف دشمن از حذف فیزیکی شهید سلیمانی تاثیر گذاری بر روی این مسیر پرشتاب و بالنده بود، به شهادت رساندن شهید سلیمانی همانا نقض صریح ترین حقوق بین المللی و زیر پا گذاشتن مقرراتی است که دشمن بارها خود را ملتزم به آن دانسته و دیگران را بابت آن مواخذه کرده است. وی افزود: نقض پرونده شهید سلیمانی فقط مسئله پیگیری ترور شخص وی نیست بلکه محل ارزیابی دقیق صحت ادعای امریکا در پایبند بودن به حقوق بین الملل و مبین خوی استکباری آمریکا است. قوه قضاییه به صورت ویژه در دادگاههای داخلی و بین المللی به دنبال احقاق حق ملت ایران است.
سخنگوی با بیان اینکه متهمان پرونده به دو بخش عامل و عامل ترور تقسیم بندی شده است، اظهار کرد: بیش از ۸۰۰ مکاتبه و دستور قضایی خطاب به مراجع حقوقی و اداری تهیه و ارسال شده است. ۱۵۴ ردیف متهم که ۹۶ نفر از آنها اتباع امریکایی هستند شناسایی و تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند.
ستایشی در پاسخ به سوالی مبنی بر نقش شبکه های فارسی زبان ضد ایرانی در اغتشاشات اخیر گفت: بارها اعلام وتاکید کرده ایم که قوه قضاییه با تمسلک و بهره مندی از ظرفیت ضابطین نسبت به رسانه های دروغ پرداز خارجی چه فارسی زبان چه سایر رسانه ها که با انواع و اقسام شیوه ها در صدد اغتشاش آفرینی در جامعه بوده، هستند و احتمال اینکه در آینده باشند و تلاش کردند با انحراف افکار عمومی بزرگترین عملیات تاثیر را در کشور پیاده سازی وتشویق به خشونت، قتل، تعدی در حقوق ملت، افزایش نا امیدی در میان ملت، تجزیه طلبی و تئوریزه سازی این امور، افزایش ناامیدی و تجزیه طلبی مبادرت به این اقدامات و اقدام به تئوریزه سازی این موضوع داشته اند برخورد خواهد کرد.
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره اقدامات قوه قضاییه در خصوص پرونده حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، اظهار کرد: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی در سازمان قضایی نیروهای مسلح استان تهران به اعتبار صلاحیت قانونی مورد رسیدگی قرار گرفته است.
ستایشی در مورد متهمان به جاسوسی از جمله پرونده دو فرانسوی بازداشت شده، گفت: در خصوص این پرونده که دو نفر فرانسوی به اتهام جاسوسی و اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی کشور بازداشت شدند، کیفرخواست صادر شده اما تاکنون منتج به صدور رای نشده است. وی درباره آخرین وضعیت متهم بلژیکی، گفت: در خصوص پرونده متهم بلژیکی در ۱۸ آبان ۱۴۰۱ از دادسرای مربوطه کیفرخواست صادر شده یعنی این پرونده منتهی به صدور قرار جلب دادرسی و کیفر خواست شده و و در شعبه دادگاه انقلاب مطرح رسیدگی است و به محض رسیدن به نتیجه، آن را اعلام خواهیم کرد.
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره اخرین وضعیت ۴۰ نفر از اتباع دیگر که در اغتشاشات اخیر بازداشت شده بودند، گفت: نسبت به اتباع دیگر میدانید که بازداشتها نسبت به برخی اتباع در موقعیت مکانی مختلف در کشور صورت گرفته و ارتباطات و اتهامات مختلف اتباع مطرح شده است، اینگونه نیست که آن را در این جلسه مطرح و به جمع بندی برسیم اما این وعده را میدهیم نسبت به آخرین وضعیت این اتباع که بازداشت شدند که تعدادشان نیز محدود است، اطلاع رسانی شود چرا که برخی در شهرستانها بازداشت شدند باید آخرین اطلاعات را در مورد آن‎ها اخذ کنیم.

نویسنده: هدی دهقان
https://siasatrooz.ir/vdcgnt9qyak9x74.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی