سه شنبه ۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۴
کد مطلب : 125061
همزمان با تشدید حمایت‌های غرب و سکوت سازمان ملل صورت گرفت

شهادت کودکان یمنی زیر آتش جنگنده‌های سعودی

شهادت کودکان یمنی زیر آتش جنگنده‌های سعودی
به‌رغم تلاش‌ها برای تمدید آتش‌بس در یمن و خویشتن‌داری ارتش این کشور، منابع خبری گزارش دادند در حمله هوایی ائتلاف سعودی به غرب یمن ۳ کودک به شهادت رسیده‌اند و یک کودک دیگر مجروح شده است.
منابع یمنی، خبر دادند که پرنده‌های نظامی ائتلاف سعودی، استان الحدیده (غرب یمن) را هدف حمله قرار داده‌اند.شبکه «المسیره» به نقل از خبرنگار خود در الحدیده گزارش داد که در پی این حمله سه کودک در روستای «الشرجه» از توابع شهرستان «الجراحی» به شهادت رسیده‌اند و یک کودک دیگر مجروح شده است.این حمله در شرایطی انجام شده است که نیروهای مسلح یمن به‌رغم پایان بازه آتش‌بس در این کشور در حال مذاکره با هیأت عمانی به عنوان نماینده ائتلاف سعودی درباره تمدید آتش‌بس هستند و از هرگونه حمله به مواضع ائتلاف سعودی در این مدت خودداری کرده‌اند.رسانه‌های یمنی، دوم ماه جاری، نیز گزارش داده بودند که در حمله توپخانه‌ای نیروهای عربستان سعودی به شهرستان مرزی «شدا» واقع در شمال یمن دو نفر به شهادت رسیده‌اند و پیکر آن‌ها به بیمارستان «رازح الریفی» منتقل شده‌ است. سازمان حقوقی «انتصاف» فعال در زمینه حقوق کودک و زن، آمار تکان دهنده ای از تاثیرات جنگ و محاصره بر تحصیل کودکان یمنی ارائه داد.در این بیانیه آمده است: دو میلیون و ۴۰۰ هزار کودک از ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار کودک در سن تحصیل، به مدرسه نمی روند.این سازمان اعلام کرد: حدود ۳۵۰۰ مدرسه بر اثر جنگ ویران شده و آسیب دیده است. ۲۷ درصد از مدارس در سراسر یمن بسته شده است.در بیانیه این سازمان آمده است: ۷ درصد از مدارس در یمن به عنوان مرکز آوارگان مورد استفاده قرار گرفته اند.سازمان مذکور اعلام کرد: بیش از ۱۷۱ هزار معلم، حقوق خود را از سال ۲۰۱۶ به شکل منظم نگرفته اند، موضوعی که چهار میلیون کودک دیگر را در خطر محرومیت از آموزش قرار می دهد.در این بیانیه آمده است: ما ائتلاف متجاوز تحت سرکردگی آمریکا و عربستان را مسئول همه جنایات علیه غیرنظامیان به ویژه کودکان می دانیم. ما از جامعه جهانی و سازمان های بین المللی و نهادهای حقوق بشری و انسان دوستانه می خواهیم که به مسئولیت خود در قبال غیرنظامیان عمل کنند.
سعودی در حالی در یمن به کشتار ادامه می‌دهد که سازمان حقوق بشری «سند» در جدیدترین گزارش خود از افزایش نگرانی ها درباره سرنوشت فعالان سیاسی، عقیدتی و حقوق بشری زندانی در زندان های رژیم سعودی خبر داد.
سازمان حقوق بشری «سند» در جدیدترین گزارش خود درباره اوضاع وخیم حقوق بشر در عربستان آورده است: فعالان مدنی و حقوق بشری و چهره های تاثیرگذار جامعه و کسانی که عقاید خود را در عربستان بیان می کنند، احساس ناامنی می کنند.
این سازمان در گزارش خود افزوده است که همزمان با اصرار رژیم عربستان بر تعقیب فعالان، بازداشت و آزار و اذیت آن‌ها و تحریف و ارائه نادرست حقایق، نگرانی‌ها درباره سرنوشت فعالان در این کشور افزایش یافته است.
این سازمان اعلام کرد که پنج سال پیش، زمانی که «محمد بن سلمان» عهده دار منصب ولیعهدی شد، وضعیت حقوق شهروندی و آزادی‌های مردم در عربستان به دلیل بازداشتهای خودسرانه و سوء استفاده های عمدی، به صورت قابل توجهی ناگوار شد.سازمان «سند» به نقل از منابع حقوق بشری فاش کرد که «ابراهیم الضمان» (ابوالجین) از فعالان عربستانی بدون ذکر دلیل از سوی مقامات آل سعود غیرقانونی و خودسرانه بازداشت و زندانی شده است.
همچنین، «عابد بن ناصر المسحل» یکی از فعالان تجاری عربستانی از سوی قوه قضائیه این کشور با اتهامات واهی به ۱۷ سال حبس محکوم شده است.به نوشته «سند»، رژیم بن سلمان با کاهش مستمر حقوق و آزادی بیان و نادیده گرفتن قانون و عدالت، به سیاست سرکوب علیه فعالان مدنی، حقوقی و اجتماعی و علمای دینی ادامه می‌دهد.
این سازمان حقوق بشری از نهادهای دولتی ذیربط در عربستان خواست که به حقوق شهروندی و آزادی بیان احترام گذارند و برای برقراری اصل عدالت، از بازداشت خودسرانه جلوگیری و زندانیان عقیدتی را آزاد کنند.«سند» با هشدار نسبت به انزوای بین المللی بیشتر عربستان ناشی از سرکوب و نقض قانون هشدار داد و از رژیم حاکم بر عربستان خواست تا در سیاست‌های سرکوب خود که کشور را تهدید می‌کند، بازنگری کند.پیش از این نیز، «محمد العمری» مدیر مرکز رسانه‌ای شبه جزیره عربی وضعیت حقوق بشری و آزادی بیان در عربستان را بسیار اسف بار توصیف کرد و گفت: وضعیت عربستان در بین کشورهای جهان یک استثنا است و شهروندان آن خارج از محدوده تعاریف انسانی و اسلامی قرار دارند.
https://siasatrooz.ir/vdccepqss2bqix8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما