يکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۰
کد مطلب : 125157
وقتی رئیس جمهور آمریکا برای فرار از مجازات ژست سرنگونی بالن چینی را می‌گیرد

داستان‌سرایی هالیوودی بایدن

داستان‌سرایی هالیوودی بایدن
رئیس جمهور آمریکا که اکنون با رسوایی ناتوانی در تامین امنیت آمریکا مواجه است در یک داستان سرایی هالیوودی با بیان اینکه دستور داده بود تا در اسرع وقت بالن چینی منهدم شود، گفت پنتاگون توصیه کرد برای جلوگیری از آسیب به مردم، این کار روی اقیانوس اطلس انجام شد.
«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا برای منفجر کردن بالن نه‌چندان بزرگ چینی با یک فروند جنگنده «اف-۲۲»، به ارتش این کشور تبریک گفت. بایدن با بیان اینکه ارتش آمریکا بالن جاسوسی چین را با موفقیت سرنگون کرد، گفت: «من دستور ساقط کردن بالن چینی را صادر کردم و پنتاگون توصیه کرد که این کار بر فراز اقیانوس [اطلس] انجام شود».به نوشته رسانه‌های آمریکایی، وی ضمن اشاره به اینکه روز چهارشنبه در مورد بالن چینی خبردار شده بود، توضیح داد: «به پنتاگون دستور دادم تا در اسرع وقت آن را نابود کند. پنتاگون معتقد بود برای اینکه کسی آسیب نبیند، بالن را بر فراز آب‌های سرزمینی هدف بگیرند». این سخنان ادعایی در حالی صورت گرفته که بسیاری از سناتورهای آمریکایی خواستار برکناری بایدن به دلیل ضعف امنیتی شده‌اند. ضعف ساختاری آمریکا زمانی آشکارتر می‌شود درحالیکه دونالد ترامپ و برخی مقامات سابق دولت آمریکا از پرواز طولانی مدت بالن اطلاعاتی چینی بر فراز حریم هوایی آمریکا انتقاد کرده و خواستار سرنگونی هرچه سریعتر آن شده بودند خبرها حاکی از این است که این بالن در دوران ریاست جمهوری ترامپ نیز به آسمان این کشور نفوذ کرده بود.طی روزهای گذشته برخی قانونگذاران جمهوریخواه تاکید داشتند که این بالن جاسوسی باید زودتر ساقط می‌شد و جو بایدن در ساقط کردن آن اهمال کرده است. آنها معتقدند که اگر ترامپ بود این اتفاق هرگز رخ نمی‌داد!مایک پامپئو وزیر خارجه سابق آمریکا نیز روز جمعه گفته بود، تقریبا می‌توانم به شما اطمینان بدهم که اگر ما آنجا بودیم این بالن هنوز آنجا پرواز نمی‌کرد. وزارت دفاع چین اقدام آمریکا در سرنگون کردن بالن این کشور را «یک واکنش افراطی» خواند و هشدار داد که پکن حق خود برای پاسخگویی را محفوظ می‌داند.«تان کِفِی» سخنگوی وزارت دفاع چین اعلام کرد که چین این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که از ابزارهای لازم برای مقابله با شرایط مشابه استفاده کند.این مقام ارشد چین توضیح بیشتری درباره اینکه منظور او از هشدار به آمریکا درباره مقابله چن با «شرایط مشابه» چیست، ارائه نداد.در این میان محمدعلی الحوثی عضو شورای عالی سیاسی یمن به پرواز بالون چینی بر فراز آمریکا که در نهایت توسط ارتش این کشور ساقط گردید، واکنش نشان داد. محمد علی الحوثی در صفحه توئیتر خود نوشت: آمریکا با ورود بالون چینی به برخی مناطق خود علیرغم اینکه گفته شده برای اهداف هواشناسی است مخالفت می‌کند اما به نظامیان خود اجازه می‌دهد حاکمیت کشورها را نقض کنند و حتی تحت اشغال و تروریسم قرار دهند.وی افزود: آمریکا چیزی را که برای خود خوب می‌داند برای دیگران تقبیح می‌کند. جهان چاره‌ای جز تلاش برای ایجاد نظم بین المللی چند قطبی و چند رویکردی بجای جنایات و تروریسم مستمر آمریکا ندارد.در پی جنجال‌آفرینی آمریکایی‌ها درباره ورود یک بالن چینی به حریم هوایی ایالات متحده، خبرگزاری دولتی چین خبر داد که پکن رئیس سازمان هواشناسی این کشور را برکنار کرد.
همزمان با جنجال بالن‌ها براساس اطلاعات منابع آگاه در مسائل آمریکا-ژاپن که خواستند نامشان فاش نشود واشنگتن درحال ارزیابی ارسال موشک های میان برد به ژاپن در راستای بخشی از برنامه تقویت نیروهای دفاعی خود در برابر چین در دریای چین شرقی و چین جنوبی است.روزنامه سانکی ژاپن در مقاله ای از برنامه آمریکا برای ارسال موشک های میان برد در راستای برنامه تقویت نیروهای خود در این کشور خبر داد. این روزنامه بدون اشاره به منابع خود افزود ممکن است در برنامه ارسال تجهیزات نظامی آمریکا به ژاپن سلاح های فراصوتی دوربرد نیز وجود داشته باشد و توکیو آماده شروع مذاکرات جدی پیرامون قبول این تجهیزات است.این رسانه ژاپنی همچنین گفته تصمیمی درباره مکان هنوز گرفته نشده اما ممکن است جزیره کیوشو در جنوب ژاپن مورد برررسی قرار گیرد.
https://siasatrooz.ir/vdciwwazyt1arz2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما