شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۸
کد مطلب : 125218
شمار قربانیان زلزله ترکیه و سوریه از ۲۴ هزار نفر گذشت

زلزله‌زدگان نیازمند کمک‌های بشر دوستانه بدون سیاسی‌کاری

زلزله‌زدگان نیازمند کمک‌های بشر دوستانه بدون سیاسی‌کاری
آمارها در حالی از افزایش تلفات زلزله ترکیه و سوریه به بیش از ۲۴ هزار نفر حکایت دارد که سیاسی کاری های غرب و تبلیغاتی بودن رفتارهای آنها به مانعی برای امدادرسانی مبدل شده است در حالی که سازمان‌های امداد رسان خواستار پایان این رفتارها شده‌اند.
سوریه در روزهای اخیر با بحرانی به نام زلزله مرگباری مواجه است که هزاران کشته و زخمی برجای گذاشته است چنانکه شبکه الجزیره به نقل از منابع سوری گزارش داد که تا این لحظه در زلزله شدید ۷.۷ ریشتری شمال سوریه، ۴ هزار و ۴۸۷ نفر جان خود را از دست داده اند و ۷ هزار و ۳۹۶ نفر دیگر نیز زخمی شده اند.کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد نیز اعلام کرد که طبق تخمین های اولیه، در پی زلزله مرگبار اخیر در سوریه ۵.۳ میلیون نفر آواره و بی خانمان شده اند.«سیوانکا دانا بالا» نماینده کمیساریای پناهندگان سازمان ملل در سوریه، در نشست خبری که در ژنو برگزار شده و از طریق ویدئوکنفرانس از دمشق در آن حضور یافت، گفت: تخمین‌های اولیه حاکی است که ۵.۳ میلیون نفر درپی این زلزله آسیب دیده اند و به پناهگاه نیاز خواهند داشت.رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز خواستار سیاسی نکردن عملیات امداد و نجات به مردم زلزله زده در سوریه شد و گفت نباید مانع از ارسال کمک‌ها به این مناطق شد.میرجانا اسپولیاریک گفت:کمک‌های بشردوستانه باید فورا به همه مناطق آسیب دیده بر اثر زلزله در شمال سوریه برسد. وی همچنین خواستار سیاسی نکردن عملیات امداد و نجات به مردم زلزله زده در سوریه شد و افزود نباید مانع از ارسال کمک‌ها به این مناطق شد.رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ اظهار داشت آنچه برای ما در حال حاضر مهم است این است که کمک‌های بشردوستانه به همه مناطق در شمال سوریه برسد تا بتوان به کسانی که به کمک‌های فوری ما نیازمندند کمک کرد. وی افزود: هرگز نباید مانع از توزیع کمک‌های بشردوستانه شد و هرگز نباید ارسال کمک‌ها را سیاسی کرد.رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ گفت: توصیف حجم مشکلات و درد و رنج‌ها و ویرانی‌هایی که استان حلب شاهد آن است بسیار دشوار است. وسایل گرمایشی اصلا وجود ندارد. کودکانی هستند که پدر و مادر خود را از دست داده اند و والدینی هم هستند که جگر گوشه‌های خود را از دست داده اند صلیب سرخ هر آنچه را در اختیار دارد به کار خواهد گرفت تا به زلزله زدگان کمک کند.
در این میان بانک جهانی اعلام کرد که کمک مالی یک میلیارد و ۷۸۰ میلیون دلاری برای زلزله‌زدگان ترکیه اختصاص داده است، این بانک حرفی از کمک به سوریه نزده است.جامعه جهانی و کشورهای غربی با سیاسی کردن فاجعه انسانی زمین لرزه در سوریه و تداوم تحریم‌ها علیه این کشور از ارائه کمک‌های بشردوستانه به این کشور اجتناب می‌کند که ۱۰ سال هم با جنگ تحمیلی تروریست‌ها و قدرت‌های بیگانه مواجه بوده است. در این میان کشورهای منطقه کمک‌هایی به سوریه داشته‌اند چنانکه دولت عراق با اعلام حرکت دو کاروان دیگر حامل کمک‌هایی غذایی و پزشکی به سوریه گفت که تاکنون ۶۵۰ تن مواد غذایی از عراق به دست زلزله زدگان سوری رسیده است.
از سوی دیگر مدیر موسسه دیپلماتیک وزارت خارجه سوریه گفت تصمیم واشنگتن مبنی بر لغو برخی تحریم‌های تحمیلی علیه سوریه برای بهره برداری رسانه‌ای و تبلیغاتی به سود آمریکا است.عماد مصطفی مدیر موسسه دیپلماتیک وزارت امور خارجه سوریه تاکید کرد: تصمیم وزارت خزانه داری آمریکا مبنی بر لغو برخی تحریم‌های تحمیلی علیه سوریه بیشتر از آنکه با هدف کمک به مردم سوریه باشد، برای بهره برداری رسانه‌ای و تبلیغاتی به سود آمریکا است. همچنین اسد رئیس‌جمهور سوریه که کشورش با پیامدهای زلزله مرگبار اخیر دست‌وپنجه نرم می‌کند، از بی‌توجهی کشورهای غربی به وضعیت انسانی سوریه انتقاد کرد.اسد در بازدید از مناطق زلزله‌زده به خبرنگاران گفت کشورهای غربی به وضعیت انسانی توجهی ندارند. این اظهارنظر با اظهارات شنیده شده از سوی مقامات و رسانه‌های سوریه که کمبود کمک‌های بشردوستانه به این کشور زلزله‌زده را با تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا مرتبط دانسته‌اند، مطابقت دارد. از سوی دیگر فرمانده عملیات «الأنبار» سازمان الحشد الشعبی عراق تأکید کرد که این سازمان در صدر کمک‌کنندگان به مناطق زلزله زده سوریه قرار دارد. وزارت خارجه سوریه در بیانیه‌ای تصمیم آمریکا برای تعلیق بخشی از تحریم‌ها علیه سوریه با هدف فراهم کردن زمینه امدادرسانی به زلزله‌زدگان را گمراه‌کننده و کاذب خواند. رئیس‌جمهور تونس در بیانیه‌ای از قصد خود برای افزایش سطح روابط دیپلماتیک این کشور با سوریه خبر داد.حزب الله لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد با توجه به زلزله ویرانگر در سوریه، تمام امکانات خود را در خدمت دولت و ملت سوریه قرار می‌دهد. «گیر پدرسون» نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه خواستار عدم سیاسی کردن موضوع امدادرسانی به زلزله‌زدگان در سوریه شد و تاکید کرد که هیچ مسئله‌ای نباید مانع رسیدن کمک‌ها به قربانیان زلزله در این کشور شود.به نوشته وبگاه شبکه «المیادین»، وی تاکید کرد که نباید هیچ مانع سیاسی موجب عدم رسیدن کمک‌ها به زلزله‌زدگان در سوریه شود. سخنگوی کاخ کرملین با بیان اینکه روسیه درخواست‌های کمک سوریه برای زلزله‌زدگان را به‌سرعت بررسی و اجرایی می‌کند، گفت که ارسال کمک‌ها به این کشور ادامه خواهد داشت.
در این میان وزیر بهداشت ترکیه خبر داد که شمار کشته شدگان زلزله شدید این کشور به ۲۰ هزار و ۲۱۳ نفر و مجروحان نیز به بیش از ۸۰ هزار نفر افزایش یافته است.رسانه‌های ترکیه‌ با انتشار تصاویری خبر دادند که شماری از شهروندان این کشور برای تأمین مایحتاج و مواد غذایی خود در مناطق زلزله‌زده به فروشگاه‌ها حمله کرده‌اند.رؤسای انجمن پزشکان استان‌های ترکیه می‌گویند که امکانات بیمارستانی و دیگر امکانات بسیار کم است و خطر شیوع انواع بیماری‌های واگیردار وجود دارد. در این میان کشورهای اروپایی و ناتو بر ارسال تجهیزات و کمک‌ها به ترکیه تاکید کرده‌اند. رفتارهای دوگانه غربی‌ها در قبال سوریه و ترکیه اعتراض‌های نهادهای مستقل حقوق بشری را در آورده است.
https://siasatrooz.ir/vdcgqn9q7ak9xx4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما