چهارشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۱:۱۲
کد مطلب : 125588
سخنگوی وزارت امور خارجه:

تمرکز بر منطقه به معنی غفلت از پرونده‌های باقی‌مانده قبلی نیست

تمرکز بر منطقه به معنی غفلت از پرونده‌های باقی‌مانده قبلی نیست
سخنگوی وزارت خارجه ایران: تمرکز دولت سیزدهم بر همسایگان و منطقه به معنای غفلت از پرونده‌های باقی‌مانده از قبل از جمله موضوع هسته‌ای نیست. ایران اعلام کرد آماده جمع‌بندی مذاکرات و زمینه‌سازی برای اجرای آن است.
«ناصر کنعانی»، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نخستین نشست هفتگی خود با خبرنگاران در سال ۱۴۰۱ ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد. سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: یک سال پر تلاش را در حوزه سیاست خارجی پشت سر گذاشتیم به رغم تلاش‌هایی که از سوی طرف‌های مشخص صورت گرفت که برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد مشکل کرده و در سیاست خارجی ایران خلل ایجاد کرده و در امنیت و ثبات و آرامش ملت ایران خلل ایجاد کنند. یک سال پر تلاش و توأم با موفقیت‌های برجسته را پشت سر گذاشتیم، هم در حوزه مناسبات با همسایگان در منطقه و هم کشورهای خارج از منطقه و کارنامه دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۴۰۱ توأم با موفقیت‌های بسیار چشمگیر و برجسته‌ای است.
کنعانی ادامه داد: در صحنه فلسطین شاهد تحولات خاصی بودیم. رژیم صهیونیستی به رغم دست و پنجه نرم کردن با بحران‌های متراکم داخلی و تنش‌های داخل رژیم و صف آرایی‌های داخلی و شکاف گسترده سیاسی و اجتماعی در اراضی اشغالی، باز به دلیل ماهیت جنایتکارانه این رژیم و تلاش آن برای انتقال بحران از اراضی اشغالی به سرزمین‌های فلسطینی و دیگر مناطق پیرامونی، شاهد حملات جدید این رژیم به مناطق فلسطینی بودیم هم در غزه و هم اقدامات تروریستی این رژیم کرانه غربی و اقدامات تجاوزکارانه علیه حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و تعدی و اهانت به مقدسات مسلمین به ویژه مسجدالاقصی نشان داد که این رژیم از هیچ فرصتی برای ادامه اقدامات جنایتکارانه خود علیه ملت فلسطین و کشورهای منطقه و همجوار فروگذار نخواهد کرد.او گفت: خوشبختانه شاهد بیداری امت اسلامی هستیم. این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات بین عربستان و یمن و اینکه آیا ایران در این مذاکرات حضور خواهد داشت؟ اظهار کرد: در بحث یمن شاهد تحولات و تحرکات جدیدی در این پرونده هستیم. ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با یمن دارای موضع اصولی، شفاف و اعلام شده از ابتدای آغاز این بحران بودیم. کنعانی درباره اعزام هیأتی از عربستان به ایران گفت: براساس توافقات بین دو کشور برای از سرگیری روابط رسمی و فعال سازی روابط صورت گرفت هیأت فنی عربستان سعودی در روز شنبه وارد تهران شد هم در تهران و هم در مشهد در حال بررسی شرایط و زمینه‌سازی برای بازگشایی سفارت در تهران و سرکنسولگری در مشهد هستند و ان‌شاءالله طی چند روز آینده شاهد عزیمت هیأت ایران به عربستان خواهیم بود که زمینه‌های بازگشایی سفارت و سرکنسولگری و نمایندگی ایران در سازمان همکاری اسلامی را فراهم کنند.
کنعانی در پاسخ به سؤالی درباره زمان دقیق باز شدن سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌های ایران و عربستان بیان کرد: دو طرف در پکن توافق کردند در روزهای آینده اقدامات اجرایی را برای بازگشایی سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌ها فراهم کنند. براساس آنچه در پکن رخ داد و بیانیه مشترک دو طرف، عملاً روابط رسمی دو کشور برقرار شد و برای فعال سازی روابط و فعالیت سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های سیاسی و کنسولی دو کشور نیازمند اقدامات اجرایی بودیم و توافق شد سریعاً هیأت‌های دو کشور به سمت کشور مقابل عزیمت کنند و در همین خصوص اکنون هیأت عربستان در ایران حضور دارد و طی دو سه روز آینده هیأت ایران عازم عربستان خواهد شد. سخنگوی وزارت خارجه درباره تأثیر روابط ایران و عربستان بر منطقه گفت: توافقات دوجانبه ایران و عربستان برای ازسرگیری روابط دوجانبه که با بازخوردهای مثبتی در منطقه و سطح بین‌المللی مواجه بوده است حتما تأثیرات مثبت و ایجابی در تقویت همکاری برای افزایش صلح، ثبات و امنیت و تقویت مناسبات اقتصادی و تجاری نه تنها بین دو کشور بلکه کشورهای منطقه خواهد داشت. گمان می‌کنیم بهبود و فضای جدید مناسبات ایران و عربستان علاوه بر ابعاد دوجانبه دارای تأثیرات مثبت منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خواهد بود.
او افزود: متأسفانه اروپا در طول چند ماه گذشته با تمرکز بر موضوعات حاشیه‌ای و اولویت بخشیدن به مداخله در امور داخلی ایران از فرصت‌های تنظیم و تقویت رابطه دوجانبه غفلت کرده است و زمان قابل توجهی را از دست داد. تصمیم در اختیار اروپاست می‌تواند فرصت‌های گذشته را جبران و خطاهای گذشته را اصلاح و به مسیر روابط دوجانبه تمرکز کند. شاهد برخی اقدامات و ابتکارات سیاسی جدید از سوی برخی کشورهای اروپایی به صورت دوجانبه و از سوی برخی کشورها در قالب چندجانبه بودیم. گفتگوهایی صورت گرفت که نفس این گفتگوها را مثبت می‌دانیم و ایران از این رویکرد استقبال می‌کند.کنعانی یادآور شد: دنیا فقط اروپا و آمریکا نیست و اروپا هم صرفاً دو سه کشور اروپایی نیستند. در موضوع هسته‌ای هم این موضوع مستثنای از رویکرد کلی دولت ایران نیست این موضوع را به عنوان یکی از موضوعات سیاست خارجی دولت مورد توجه قرار داد و پای میز مذاکره حاضر شد و گفتگوهای متنوع انجام شد و ایران اعلام کرد آماده جمع بندی مذاکرات و زمینه سازی برای اجرای آن است به اینکه همه اعضای برجام به تعهدات و مسئولیت‌های خود در چارچوب برجام برگردند. ایران با رعایت خطوط قرمز خود همواره اعلام کرد برای بازگشت به توافق آماده است. سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره روابط ایران و عربستان و تأثیر آن بر لبنان نیز خاطرنشان کرد: موضوع لبنان از پرونده‌های مهم منطقه‌ای است. نگاه ایران به مسئله لبنان کاملاً واضح و روشن است. طرف‌های سیاسی لبنان لازم است بدون مداخله خارجی و تعیین رئیس جمهور به توافق برسند و مبتنی بر منافع ملی تصمیم بگیرند.
https://siasatrooz.ir/vdcg7n9q7ak9xn4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما