شنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۴
کد مطلب : 125618
تبادل اسرا میان صنعا و ریاض اجرایی شد

شیرینی مقاومت به کام یمن

شیرینی مقاومت به کام یمن
در دومین روز عملیات تبادل اسرا میان یمن و ائتلاف سعودی، فرودگاه صنعاء دیروز شاهد بازگشت ۳۵۰ اسیر یمنی بود تا شیرینی مقاومت به کام مردم مقاوم این کشور بنشیند.
در دومین روز عملیات گسترده تبادل اسرا، هواپیمای حامل اسرای یمنی در بند زندانهای سعودی، وارد فرودگاه صنعاء شد. قرار است عربستان نیز میزبان هواپیمای اسرای سعودی باشد.شبکه المسیره یمن با انتشار تصاویری از ورود نخستین هواپیمای حامل اسرای یمنی که از فرودگاه «أبها» در خمیس مشیط بلند شده به فرودگاه صنعاء خبر داد.«عبدالقادر المرتضی» رئیس کمیته امور اسرای یمن، دقایقی پیش از فرود این هواپیما گفت که بیش از ۱۰۶ اسیر یمنی از فرودگاه أبها به صنعاء منتقل می‌شوند و تا ساعتی دیگر، ۱۵ اسیر سعودی، دو اسیر سودانی و دو نفر از نیروهای مزدور سعودی به عربستان تحویل داده خواهند شد. پیشتر، «جسیکا موسان» مشاور رسانه ای کمیته بین المللی صلیب سرخ خبر داده بود که نخستین هواپیما از أبها در جنوب عربستان که حامل ۱۲۰ اسیر یمنی است، عازم صنعاء شده است. پس از فرود نخستین هواپیمای حامل اسرای یمنی در دومین روز تبادل اسرا میان یمن و ائتلاف سعودی، دومین هواپیمای حامل ۴۴ اسیر یمنی از مبدا «المخا» وارد فرودگاه صنعاء شد. عبدالقادر المرتضی با انتشار اسامی ۳۵۰ یمنی اعلام کرد که این افراد در روز دوم تبادل از عربستان و ساحل غربی یمن به صنعاء منتقل می‌شوند. وزارت خارجه عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد سفر اخیر هیأت این کشور به صنعا در فضای مثبت انجام شد و این دیدارها و تلاش برای راه‌حل سیاسی در خصوص یمن ادامه دارد.
وزارت خارجه عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد سفر هیأت این کشور به صنعا در ادامه ابتکار ریاض و فضاهای مثبتی که در نتیجه آتش‌بس تحت نظارت سازمان ملل به وجود آمده، انجام شد.بنابر گزارش خبرگزاری عربستان (واس) در این بیانیه آمده که «محمد آل جابر» سفیر عربستان در یمن از هشتم تا ۱۳ آوریل در رأس هیأتی به صنعا سفر کرد و در دیدار با مقامات یمنی بحث‌های عمیقی در خصوص موضوعات انسانی، آزادی اسرا، برقراری آتش‌بس و راه‌حل سیاسی فراگیر در این کشور انجام داد.
وزیر خارجه کویت از تبادل اسرا بین شورای ریاستی یمن و دولت نجات ملی این کشور استقبال کرد. «سالم عبدالله الجابر الصباح» وزیر خارجه کویت ضمن استقبال از تبادل اسرا بین شورای ریاستی یمن و صنعا، آن را اقدامی مثبت برای دستیابی به راه‌حل سیاسی بحران یمن توصیف کرد.الصباح همچنین ایفای نقش دفتر فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در یمن و کمیته جهانی صلیب سرخ برای نظارت بر عملیات تبادل اسرا و تلاش‌های هیأت‌های سعودی و عمان را ستود.
یکی از رهبران جنبش انصارالله یمن در واکنش به مذاکرات با عربستان اعلام کرد که این جنبش به دنبال توقف کامل جنگ و نه آتش‌بس است و انصارالله نمی‌خواهد حاکمیت در یمن را انحصاری کند.محمد علی الحوثی، یکی از اعضای شورای عالی سیاسی یمن و از رهبران جنبش انصارالله در این کشور در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان فاش کرد، درخواست‌های انصارالله از عربستان و ائتلاف عربی درخواست‌هایی خارج از عرف نیستند و شامل بازگشایی حریم هوایی، لغو محاصره و ازسرگیری فعالیت‌های تجاری خواهند بود و اینها درخواست نیستند بلکه حقوق ما هستند. الحوثی درباره دلیل دوری گزیدن سازمان ملل و دیگر طرف‌ها از مذاکرات اظهار کرد: این کار با هدف خارج شدن از پیچیدگی‌های به وجود آمده انجام شد، به ویژه که این عربستان است که می‌داند ملت یمن چه می‌خواهند و برای چه می‌جنگند؛ اما دیگران یا هم‌پیمان هستند و یا مزدورانی که قدرت تصمیم‌گیری ندارند.محمد علی الحوثی گفت: امیدواریم به پایان جنگ و نه آتش بس موقت برسیم.وی ابراز امیدواری کرد که پرونده امور انسانی و حقوق بشر نیز در دستور کار قرار بگیرد و افزود که گروه انصارالله خواهان قبضه کردن قدرت در یمن نیست.او در پایان گفت: در حال حاضر مذاکرات با عربستان درباره مسایل انسانی در یمن است و ما خواستار اقداماتی واقعی در این رابطه هستیم.محمد عبد السلام، سخنگوی جنبش انصارالله یمن روز جمعه درباره مذاکرات میان دو هیئت عربستانی و یمنی در صنعاء با حضور هیئت عمانی توییت کرد: مذاکرات جدی و مثبت بود.
https://siasatrooz.ir/vdca6mn6a49nui1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما