چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۱
کد مطلب : 125657
تبانی آمریکا و انگلیس برای ناامن سازی جهان وارد فاز جدیدی شد

جنگ‌افروزی در اوکراین تا ۲۰۲۴

جنگ‌افروزی در اوکراین تا ۲۰۲۴
وزیر دفاع انگلیس با ارزیابی تداوم جنگ اوکراین تا یک سال دیگر، ابراز امیدواری کرد که نظامیان کی‌یف بتوانند ضدحمله‌های مؤثری را علیه روسیه اجرا کنند در حالی که همزمان آمریکا نیز از ارسال سیستم های موشکی به اوکراین خبر داد.
«بن والاس» وزیر دفاع انگلیس پیش‌بینی کرد که جنگ اوکراین با روسیه احتمالا تا سال ۲۰۲۴ میلادی ادامه پیدا می‌کند.والاس در مصاحبه با روزنامه «نیویورک تایمز» با ارزیابی تداوم جنگ اوکراین تا یک سال دیگر، ابراز امیدواری کرد که نظامیان کی‌یف بتوانند ضدحمله‌های مؤثری را علیه روسیه اجرا کنند.او در این‌باره توضیح داد: «من خوشبین هستم که بین امسال تا سال آینده، اوکراین به حرکت و موقعیت قدرتمند خود ادامه خواهد داد. من همچنین فکر می‌کنم که باید واقع بین باشیم زیرا حتی یک لحظه جادویی هم وجود نخواهد داشت که روسیه سقوط کند».از سوی دیگر «دنیس پوشیلین» سرپرست موقت جمهوری خودخوانده دونتسک گفته بود که کشورهای غربی اوکراین را برای انجام یک حمله متقابل به منظور توجیه تامین مالی و لجستیکی برای کی‌یف، تحت فشار گذاشته‌اند.
در این میان یک کمیته با نفوذ پارلمانی انگلیس با انتشار گزارشی، درباره وضعیت شکننده ارتش و ناتوانی در اجرای تعهدات نظامی این کشور در قالب پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هشدار داد.کمیته محاسبات عمومی انگلیس در این گزارش که یک نسخه آن در تارنمای پارلمان منتشر شد تصریح کرد که برنامه انگلیس برای مسلح کردن ارتش، در بحبوحه جنگ اوکراین شکست خورده است. این گزارش نسبت به چشم‌انداز تدارکات نظامی انگلیس ابراز تردید کرده و سیستم نظارت بر تجهیزات دفاعی و پشتیبانی این کشور - شاخه ای از وزارت دفاع انگلیس که مسئول تهیه تجهیزات نظامی است - را شکست خورده توصیف کرده است.اعضای کمیته محاسبات عمومی انگلیس «خوش بینی» وزارت دفاع این کشور نسبت به بودجه ۲۴۲.۳ میلیارد پوندی دولت برای خرید تجهیزات نظامی را با توجه به تاثیر تورم فزاینده و کاهش ارزش پوند دربرابر سایر ارزهای بین‌المللی، زیر سووال برده‌اند. گفتنی است که بخش عمده تجهیزات نظامی انگلیس از آمریکا خریداری می‌شود.رئیس کمیته دفاعی پارلمان انگلیس پیشتر وضعیت ارتش این کشور را بلحاظ مهمات و نیروی انسانی بشدت وخیم توصیف کرد و هشدار داد که از ۹۰۰ تانک در دو دهه پیش، فقط ۱۴۸ دستگاه باقی‌مانده است. در این میان کربی هماهنگ کننده امور راهبردی کاخ سفید تاکید کرد که هفته‌ها و ماه‌های آینده برای اوکراین حیاتی است.وی در ادامه سخنانش گفت: «آمریکا تلاش خواهد کرد تا هر آنچه که کی‌یف نیاز دارد را فراهم کند و هفته‌ها و ماه‌های آینده برای اوکراین حیاتی خواهد بود».این مقام ارشد آمریکایی اضافه کرد: «آمریکا می‌خواهد این اطمینان حاصل شود که به کی‌یف توانایی‌هایی را که نیاز دارد داده است». چند ماه بعد از وعده های ایالات متحده آمریکا برای اسال سامانه های پدافندی به ارتش اوکراین، گزارشهای حاکی از این است که سامانه دفاع موشکی پاتریوت به دست ارتش این کشور رسیده است.
«یوری ایگنات» سخنگوی نیروی هوایی ارتش اوکراین اعلام کرده بود که سیستم دفاع موشکی پاتریوت و لانچرهای راکتی چندجانبه SAMP/T وعده داده شده توسط آمریکا، فرانسه و ایتالیا به زودی به دست این کشور خواهد رسید تا در نبرد با روسیه مورد استفاده قرار بگیرد. رسانه های آلمانی گزارش کردند که برلین برای اولین بار هفته گذشته یک سامانه پدافند هوایی «پاتریوت» به اوکراین ارسال کرده است. این در حالی است که سِویم داگدلن قانونگذار ارشد آلمانی هشدار داد، جنگ نیابتی غرب با روسیه و سیاستهای نواستعمارگرانه، سلطه غربی ها در جهان را در آستانه فروپاشی قرار داده است. از سوی دیگر وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا طی نشستی با اعضای ناتو خواست متحدان اروپایی آمریکا نسبت به هر نشانه‌ای که حاکی از استفاده روسیه از سلاح هسته‌ای است، هوشیار باشند.شرمن این هشدار را در نشست افتتاحیه کنفرانس سالانه کنترل تسلیحاتی ناتو که برای اولین بار از زمان آغاز به کار آن در سال ۲۰۰۴ در آمریکای شمالی برگزار شد، بر زبان آورد. دبیرکل ناتو گفت تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر ارائه کمک‌های نظامی چین به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین وجود ندارد.
دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) می‌گوید که چین احتمالا تا سال ۲۰۳۵ حدود یک هزار و ۵۰۰ کلاهک هسته‌ای خواهد داشت.در این میان رئیس جمهوری کره جنوبی گفت کشورش ممکن است بتواند کمک های بشردوستانه بیشتر و پشتیبانی مالی درصورت حمله گسترده به شهروندان این کشور را تامین کند و در صورت لزوم ممکن است حمایت های تسلیحاتی نیز از این کشور را در دستور کارش قرار دهد. روزنامه واشنگتن پست گزارش داد که ارزیابی وزارت دفاع آمریکا، که به دنبال افشای اسناد طبقه بندی شده پنتاگون لو رفته، نشان می‌دهد که ارتش چین قصد دارد به زودی یک واحد پهپادی جاسوسی با ارتفاع بالا را مستقر کند که حداقل سه برابر سرعت صوت سرعت خواهد داشت.
https://siasatrooz.ir/vdcdkk0f5yt0x96.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی