يکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۵
کد مطلب : 125968

بهانه‌ تکراری مرغداران برای گران‌فروشی

زیان انباشته واژه‌ای است که در برخی صنوف همچون خودروسازان، لوام منزل، مرغداران و... به یک کلید واژه برای توجیه گران فراشی و نقض قوانین قیمتی مبدل شده است چنانکه مدیر عامل سابق اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور گفته است در مقطعی مرغداران در مدت ۵ ماه ۱۵ هزار میلیارد تومان ضرر کردند و برخی تعطیل شدند اکنون در صورتی که مرغداران با ۱۰ هزار تومان بالاتر از قیمت دستوری مرغ بفروشند ضرر آنها جبران نمی‌شود.
این روزها در حالی بازار مرغ همچنان نابسامان است و مرغ داران و مغازه داران با هر قیمتی که می‌خواهند مرغ را به فروش می رسانند و قیمت مصوب ۷۳ هزار تومان را به هیچ می انگارند بار دیگر ضرر انباشته به بهانه ای برای مرغ داران برای توجیه این رفتارهای غیر قانونی و غیر انسانی مبدل شده است چنانکه حبیب اسدالله نژاد مدیر عامل سابق اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور در گفتگو با تسنیم اظهار داشته است که در لزوم اصلاح نظام یارانه ای بحثی وجود ندارد اما در بخش مرغ حساسیت هایی وجود داشت که ما قبل از اجرا پیشنهاد کرده بودیم که حذف ارز تدریجی به صورت پلکانی انجام شود اما به این موضوع توجهی نشد. وی در توجیه گرانی‌های صورت گرفته و بی توجهی مرغداران به قیمت مصوب نیز مدعی می‌شود که یارانه نهاده های دامی در ۲۱ اردیبهشت ماه به صورت آنی حذف شد و کالابرگی نیز که قرار بود به مردم داده شود اجرایی نشد و در نتیجه میزان مصرف مرغ در کشور کم شد و به مصرف کننده و تولید کننده لطمه وارد شد. البته وی اشاره ای به این نمی کند که افزایش قیمتها و عدم توجه مرغداران به قیمت مصوب زمینه ساز کاهش مصرف شده است. در همین حال او این مسئله را نادیده می گیرد که وقتی قیمت مرغ به زیر ۵۰ هزار تومان یعنی ۱۳ هزار تومان زیر قیمت مصوب رسید این مردم بودند که با خرید‌های انبوه تلاش کردند تا مانع از ضرر مرغ داران شوند اما گویی برای مرغ داران و دلالان این عرصه سود تنها مولفه است و هیچ توجهی به این اقدام ملی مردم نداشته و هر روز با افزایش قیمت‌ها و یا ادعای نبود مرغ در بازار و نداشتن جوجه یک روزه، رنجی بر اعصاب و روان مردم وارد می سازند که البته نتیجه این رفتار نیز تکرار کاهش قدرت خرید مردم و همان زیان مرغ داران به دلیل نداشتن شرایط فروش است.
مدیر عامل سابق اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور ادامه داد: پیشنهادات و طرح‌های اجرایی داشتیم که مهم‌ترین آن هوشمند سازی زنجیره تامین تولید و توزیع مرغ در کشور بود, ۱۵ ماه قبل جزئیات این سامانه به وزارت جهاد کشاورزی ارائه شد، اما وزارت جهاد کشاورزی خود ستکاوا( سامانه تأمین و توزیع کالا) را اجرایی کرد.وی تصریح کرد: بعد از فعالیت این سامانه مرغداران به مدت شش ماه در ازای تولید هر کیلوگرم مرغ ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان ضرر کردند و اکنون نیز وضعیت بازار مرغ به شکلی شده که برای کنترل بازار باید از نیروی‌های قهریه استفاده شود.
اسدالله نژاد گفت: وزارت جهاد کشاورزی به تعهدات یک سال گذشته درباره تامین نهاده های یک دوره تولید، اقدام نکرد که این امر منجر به ضرر و زیان سنگین تولید کنندگان شد، حتی برخی واحد های تولیدی نیز تعطیل شدند.وی اظهار داشت: قیمت تمام شده مرغ بیشتر از نرخ مصوب ۷۳ هزار تومانی تعیین شده است و قیمت گذاری دستوری نمی تواند پاسخگو باشد، بر اساس هزینه‌های تولید قیمت مرغی که به دست مصرف کننده می‌رسد باید در محدوده ۷۹ تا ۸۰ هزار تومان باشد. این امارها از هزینه‌ها در حالی مطرح می‌شود که عملا هیچ چارچوبی برای مصاحبه ادعایی وجود ندارد و عملا یک نرخی است که مرغ داران بر اساس تفکرات و دیدگاه‌های خود مطرح می‌کنند. مدیر عامل سابق اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور در واکنش به فروش مرغ در محدوده ۱۰۰ هزار تومان اظهار داشت: فروش فعلی مرغ در بازار گران فروشی است که باید با آن برخورد شود.
وی در پاسخ به اینکه مردم برای خرید بیشتر مرغ در زمان گرانی همکاری داشتند اما اکنون مرغداران برای متعادل کردن بازار مرغ همکاری ندارند، گفت: «مگر مردم چقدر همکاری کردند در آن مقطع نیز با افزایش خرید مردم قیمت مرغ بالا نرفت!»اسدالله نژاد افزود: «مرغداران در آن دوران به مدت ۶ ماه برای فروش هرکیلوگرم مرغ ۱۵ هزار تومان ضرر کرده اند و اکنون در صورتی که مرغداران با ۱۰ هزار تومان بالاتر از قیمت دستوری مرغ بفروشند ضرر آنها جبران نمی‌شود.»اسدالله نژاد گفت: «مرغداران در آن مقطع در دوره ای ۵ ماهه بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان ضرر کردند البته ما نیز شرایط مردم را درک می‌کنیم که از لحاظ معیشت دچار مشکل هستند اما در صورتی که مردم مرغ ۱۰ هزار تومان گران بخرند یک خانواده چهار نفره (با سرانه ۱۲۰ کیلو در سال)، برای خرید مرغ ۱۲۰ هزار تومان بیشتر می پردازند اما در صورتی که مرغدارن مرغ با ضرر به فروش برسانند باعث تعطیلی آنها می شود.» مدیر عامل سابق اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور ادامه داد: حمایت از تولید دغدغه همه مسئولان کشور است و باید به بخش تولید توجه شود.وی اظهار داشت: در دورانی که با مازاد تولید مواجه بودیم وزارت جهاد کشاورزی وقت در اواخر سال قبل ۲۳۰ هزار تن مرغ وارد کرد که حتی تاریخ مصرف آنها قبل از مصرف گذشت.
اسدالله نژاد گفت: بعد از اصلاح نظام یارانه ها باید بهره وری در واحد های تولید کاهش می یافت که از این طریق هزینه های تولید کم و باعث رضایت هم زمان تولید کنند و مصرف کننده می‌شد اما نهاده های دامی بی‌کیفیتی در یک سال گذشته به کشور وارد شد.وی تصریح کرد: در سایه عدم نظارت کافی نهاده های دامی توسط وارد کنندگان به کشور وارد شد و در اختیار مرغداران قرار گرفت که این نهاده‌ها روی وضعیت بهره وری مرغداران اثر گذاشت. برای تجهیز و بهسازی واحد‌های مرغداری درخواست وام های کم بهره شد اما توجهی نیز به این موضوع نشد.مدیر عامل سابق اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور ادامه داد: در صورتی‌ که اطلاع از تغییر وزیر جهاد کشاورزی داشتم استعفا نمی‌دادم، اما استعفای من در تاریخ ۱۸ بهمن سال قبل تقدیم هیئت رئیسه شده بود.وی تصریح کرد: در دوره وزیر سابق جهاد کشاورزی تصمیمات پشت در های بسته گرفته می‌شد و به نظرات کارشناسی اتحادیه توجهی نمی‌شد.وی گفت: به خاطر مجموع شرایطی بر مرغداران کشور حاکم بود من مجبور به استعفا از سمت خود شدم و خود را از شرایط موجود مبرا کردم و نقشی در افزایش قیمت مرغ نداشتم.
این سخنان از سوی مسئولان اتحادیه در حالی مطرح می‌شود که یک سوال را همچنان بی پاسخ گذاشته اند و آن اینکه اگر واقعا مرغ داران تا این حد ضرر می‌کنند چرا از این شغل خارج نمی شوند و همچنان به کاری ادامه می دهند که برایشان جز ضرر چیزی ندارد؟ منطق اقتصاد آن است که در وضعیت ضرر آن صنف را ترک و به شغل دیگری روی آورند حال آنکه مرغداران بویژه بزرگان اتحادیه همچنان بر ادامه این شغل اصرار دارند در حالی که هر روز نیز از زیان انباشته و تامین نشدن دخل و خرشان گلایه دارند.!!!
لازم به ذکر است که در واکنش به برخی ادعاها که احتمالا برای جلوگیری از واردات مرغ در شرایطی که مرغداران حاضر به پذیرش قیمت مصوب نمی‌باشند، سازمان دامپزشکی کشور، واردات گوشت مرغ آلوده به کشور را تکذیب و اعلام کرد: تاکنون هیچ‌گونه مجوزی برای واردات گوشت مرغ از بلاروس داده نشده است. سازمان دامپزشکی کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: این سازمان تاکنون هیچ‌گونه مجوزی برای وزارت جهاد کشاورزی و یا سازمان‌های تابعه آن، جهت واردات محموله گوشت مرغ از مبدأ کشور بلاروس صادر نکرده‌ است.در این اطلاعیه آمده است: این اطمینان را نیز به مردم می‌دهیم که گوشت مرغ گرم و منجمد موجود در بازار از سلامت بالا برخوردار است و همکاران ما به عنوان سربازان خدمتگزار عرصه سلامت، حافظ امنیت و ایمنی غذایی و بهداشت جامعه هستند. به تازگی عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی مجلس در فضای مجازی ادعا کرده بود که گوشت مرغ‌ احتمالاً آلوده از بلاروس وارد کشور شده است.

سمیه ملکی
https://siasatrooz.ir/vdciqwazvt1ar32.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما