سه شنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۸
کد مطلب : 91822
كشتي‌گيران ايران پرچم ايران را در لس‌آنجلس بالا بردند

نگاه از بالا به پايين ما به امريكا!

پیام تبریک رهبر انقلاب در‌پی قهرمانی مقتدرانه آزادكاران
نگاه از بالا به پايين ما به امريكا!

ديروز از همان لحظه اولين دقايق بامداد دوشنبه، روز ما بود. روزي كه بچه‌هاي كشتي آزاد توي سالن پرنور و رنگارنگ فوروم شهر لُس‌آنجلس، كاري كردند كارستان.
از همان اول كه آذربايجاني‌هاي به قول هادي عامل «چغر بدبدن» مي‌خواستند از سد ما بگذرند و به فينال كه نه، به قهرماني برسند. اما بچه‌هاي ما درسي دادند به حريفشان كه شايد توي كتاب تاريخ بايد ثبت شود. آذربايجاني‌ها شكستي تاريخي خوردند و مجبور شدند تا براي روي سكو رفتن، از روس‌ها عبور كنند.
اما ما فيناليست بوديم. جلوي تيمي كه ميزبان بود و به قول معروف چراغ داوري‌ها به خانه ميزبان رواست!
اما جواناني كه آمده بودند، دست پر برگردند، برايشان مهم نبود كه حريف مقابلشان كه هست و اهل كجاست. مهم اين بود كه آخر سر پرچم ايران در قلب امريكا بالا برود و بازيكنان و تماشاگران فرياد بزنند: «سر زد از افق مهر خاوران...»
ديروز صبح خيلي از ايراني‌ها پاي تلويزيون نشسته بودند و براي بچه‌ها دعا مي‌خواندند. دعايشان هم گرفت و كاپ قهرماني را تيم ما از لس‌آنجلس با خودش بياورد.
اين ششمين قهرماني ايران بود كه در كارنامه ما ثبت شد.
شاگردان رسول خادم در این دیدار با سه تغییر نسبت به دیدار برابر آذربایجان روی تشک رفتند که بر این اساس اسماعیل‎‌پور به‌جای سیداحمد محمدی، محمدیان به‌جای یزدانی مصدوم و قاسمی به‌جای پرویز هادی روی تشک آمدند. تیم ایران در گروه خود ابتدا بلاروس را ۸ بر صفر و پس از آن ترکیه را ۷ بر یک برد. در سومین و حساس‌ترین دیدار نیز تیم ایران با شکست ۷ بر یک آذربایجان قدرت خود را به رخ رقبا کشید.
در اولين وزن مسابقات يعني ۵۷ كيلوگرم، جايي بود كه حسن رحيمي بايد به مصاف توني راموس مي‌رفت. كشتي اول مثل پنالتي اول مي‌ماند. نتيجه‌اش مي‌تواند روي عملكرد كل تيم تاثير بگذارد. حسن رحيمي، در اين مسابقه در مجموع با نتيجه ۵ بر ۵ به تساوي رسيد، اما در مجموع به خاطر كسب امتياز درشت‌تر نسبت به حريف، دستش به عنوان فرد پيروز بالا رفت.
در ۶۱ كيلو،‌ بهنام احسان‌پور را داشتيم كه در ديدار ماقبل فينال، يك كشتي بي‌نظير را برابر نماينده آذربايجان به نمايش گذاشته بود. احسان‌پور جوان برابر كلمن اسکات نیز از همان ثانیه‌های ابتدایی جنگنده ظاهر شد و حریفش را از بالا روی پل برد اما خودش نیز اسیر پل کلمن اسکات شد. در کمال ناباوری داوران با اعتراض کشتی‌گیر آمریکایی امتیازهای احسان‌پور را از وی پس گرفتند تا کار ۵ بر صفر به‌سود اسکات شود. احسان‌پور در تایم اول با خاک کردن حریفش دو امتیاز گرفت اما در ثانیه‌های پایانی اسکات با یک سر زیربغل نتیجه را ۷ بر ۲ کرد. با شروع تایم دوم احسان‌پور بار دیگر حریفش را روی پل برد اما بازهم تنها دو امتیاز به او دادند. او حریفش را یک بار از تشک خارج و دو بار دیگر خاک کرد تا در مجموع ۹ بر ۷ پیش بیفتد و دومین برد را برای ایران به دست آورد.
اولين باخت ما در فينال در وزن ۶۵ كيلوگرم رخ داد. جايي كه مسعود اسماعیل‌پور بود در برابر برن مت‌کالف قرار گرفت. اسماعیل‌پور ابتدا یک امتیاز از حریف گرفت اما در ادامه کار این مت‌کالف بود که سه امتیاز از اسماعیل‌پور گرفت تا تایم اول با نتیجه ۳ بر یک به‌سود حریف آمریکایی تمام شود. با آغاز تایم دوم هیچ امتیازی رد و بدل نشد و اسماعیل‌پور نتوانست از دستان حریفش رد شود تا در نهایت مت‌کالف برنده شود.
حسن یزدانی جوان در نخستین حضور رسمی خود در مسابقات بزرگسالان نشان داد که در آینده حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت. این کشتی‌گیر جوان در مسابقه ديروز،‌ مارابل را، یکی از دو نفری که تاکنون جردن باروس را برده است، پیشِ‌رو داشت که موفق شد او را از پیشِ‌رو بردارد. یزدانی در تایم اول حریفش را خاک کرد تا ۲ بر صفر پیش افتد. در تایم دوم نیز این یزدانی بود که بار دیگر حریفش را به بیرون هدایت کرد تا حساب کار ۳ بر صفر شود. یزدانی یک بار نیز پایش به بیرون از تشک رفت تا در نهایت در یک کشتی زیبا و حساس حساب کار ۳ بر ۲ شود و ایران نیز ۳ بر یک پیش بیفتد.
تلخ‌ترين شكست جايي بود كه در وزن ۷۴ كيلو،‌مرتضي رضايي برابر حريف نامدار خود جردن باروس نتوانست عملكرد مثبتي داشته باشد. تصور رویارویی با جردن باروس نیز سخت است چه برسد به اینکه کشتی‌گیر ایرانی بخواهد از باروس امتیاز نیز بگیرد. رضایی قلعه برابر باروس حرفی برای گفتن نداشت و دارنده دو مدال طلای جهان و یک مدال طلای المپیک از همان ثانیه نخست امتیازگیری را شروع کرد و در نهایت نیز ۱۰ بر صفر این کشتی‌گیر ایرانی را شکست داد تا به صف صادق گودرزی، عزت‌الله اکبری و دیگر کشتی‌گیرانی بپیوندد که تاکنون از باروس شکست خورده‌اند. این صدمین پیروزی باروس در صدودومین مسابقه‌ای بود که تاکنون گرفته است. با باخت رضایی‌قلعه حساب کار ۳ بر ۲ همچنان به‌سود ایران شد.
اما درست پس از اين كشتي، ميثم مصطفي جوكار، انتقام هم‌تيمي اش را از کلیتون فاستر گرفت. در وزن ۸۶ كيلو، جوکار در ابتدای کشتی برابر فاستر دو امتیاز از دست داد اما بلافاصله پس از آن با یک درختکن زیبا چهار امتیاز گرفت تا حساب کار ۴ بر ۲ شود. جوکار با یک زیرگیری و درختکن زیبای دوباره ۴ امتیاز دیگر نیز گرفت تا ۸ بر ۲ پیش بیفتد. کشتی‌گیر ملایری کشورمان دو بار با بیرون بردن پای حریف دو امتیاز دیگر نیز گرفت تا حساب کار ۱۰ بر ۲ شود. با شروع تایم دوم دارنده مدال طلای بازی‌های آسیایی اینچئون با یک زیرگیری و درخت‌کن دیگر حساب کار را ۱۲ بر ۲ کرد تا ایران با يك برد با ماتياز خوب، در مجموع ۴ بر ۲ پیش پیروز میدان باشد.
در وزن ۹۷ کیلوگرم محمدحسین محمدیان در حالی که تا سه ثانیه مانده به پایان کشتی از حریفش ۳ بر یک پیش بود، در لحظات پایانی خاک شد و حساب کار ۳ بر ۳ شد تا این جک وارنر، قهرمان المپیک لندن باشد که پیروز میدان شود. به این ترتیب همه چیز به کشتی آخر در وزن ۱۲۵ كيلوگرم رسید تا دیدار کمیل قاسمی و زاچ تکلیف برنده مبارزه ایران آمریکا را مشخص کند.
کمیل قاسمی، دارنده مدال نقره جهان و برنز المپیک لندن در تایم نخست آخرین کشتی ایران با یک اخطار عقب افتاد اما در تایم دوم ابتدا یک اخطار به ري‌زاچ دادند و پس از آن این قاسمی بود که حریفش را خاک کرد تا تیم ایران در مجموع ۵ بر۳ به برتری دست یابد.
این چهارمین قهرمانی پیاپی آزادکاران کشورمان در این رقابت‌ها بود که در خاک آمریکا رقم خورد.

پیام تبریک رهبر انقلاب
در‌پی قهرمانی مقتدرانه تیم ملی کشتی آزاد جمهوری اسلامی ایران در رقابت‌های جام جهانی آمریکا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با صدور پیامی از کشتی‌گیران و مربیان تیم ملی کشتی آزاد تقدیر کردند. متن پیام رهبر معظم انقلاب به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
کسب مقام قهرمانی جام جهانی را به کشتی‌گیران و دست‌اندرکاران تیم ملی کشتی آزاد کشور عزیزمان ایران تبریک میگویم و از اینکه فرزندانمان توانستند بار دیگر در عرصه بین‌المللی برای این ملت شریف افتخار‌آفرینی کنند خدا را شکر می‌کنم.
سیّد‌علی خامنه‌ای - ۲۴ فروردین ۱۳۹۴
همچنين در‌پي قهرماني كشتي‌گيران آزادكار رئيس‌جمهور و رئيس مجلس نيز پيام‌هاي تبريكي را منتشر كردند.

https://siasatrooz.ir/vdcb5wb9.rhb85piuur.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی